Evenimente în Domașnea

Și în acest an sătenii din comuna Domașnea, mai precis crescătorii de animale au plecat cu pașii blânzi spre poalele Muntelui Țarcu, acolo unde vor obține cea mai bună brânză de la oile care pasc iarba „grasă” a muntelui.

Negeia (Ruga satului) reprezintă un moment important în viața comunității noastre și de asemena a multor altor comunități din zona Banatului. Este momentul când sărbătorim hramul bisericii din localitate. Reprezintă un moment de reîntoarcere la tradiție, de sărbătoare și de reîntâlnire.

Joi, 17 mai 2018, la Praznicul Înălțării Domnului, numeroși credincioși au participat la Comemorarea eroilor români, la Crucea-monument de la Domașnea, în prezența Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.

Joi, 17 mai 2018, la Praznicul "Înălțării Domnului", la Crucea-monument de la Domașnea se va desfășura Comemorarea eroilor români.

Un număr mare de credincioşi au luat parte la evenimentul istoric de târnosire a bisericii parohiale. Ierarhul a fost întâmpinat la hotarul satului de către administraţia locală a comunei şi condus în tinda bisericii, unde a debutat slujba de târnosire. Mai apoi s-a oficiat Sf. Liturghie arhierească de către Chiriarhului locului, înconjurat de un...

Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți