Urcarea oilor la Munte - obiceiul din bătrâni

17.07.2018

Și în acest an sătenii din comuna Domașnea, mai precis crescătorii de animale au plecat cu pașii blânzi spre poalele Muntelui Țarcu, acolo unde vor obține cea mai bună brânză de la oile care pasc iarba „grasă” a muntelui.

„Urcarea oilor la Munte” este un obicei lăsat din bătrâni. Stăpânii urcă oile la munte în perioada verii, ca acestea să pască iarba grasă crescută pe munte, iar mai apoi să ofere ciobanilor lapte pentru a face cea mai bună și consumată brânză.

În acest an, în data de 13 iulie, oierii din comuna Domașnea au plecat la munte, ajungând pe 14 iulie, aceștia mergând cca. 55 de kilometri pe jos.

Oile vor fi coborâte în luna septembrie, atunci când toamna începe să intre în drepturi.

GALERIE FOTO

Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți